VisitorVille.com
Titulní stránka » Operační systémy

Zaostřeno na: JOLICLOUD

13 Březen 2010 Autor: Jan Uruba

logoJolicloud je linuxový operační systém optimalizovaný pro netbooky jehož jádro je založeno na linuxové poddistribuci Ubuntu – Netbook Remix. Když se nad systémem zastavíme a prohlédneme si ho pozorně zjistíme že to je vylepšený Ubuntu Netbook Remix s mnoha přidanými funkcemi. Bohužel pravé kouzlo systému objevíme až po připojení na internet. Bez internetu se z jolicloudu stává obyčejný Ubuntu Netbook Remix.

Prostředí bez internetu

Instalace

Instalace probíhá přibližně stejně jako u klasického Ubuntu. Celým procesem instalace nás provede jednoduchý a srozumitelný průvodce. Nainstalovat jolicloud jde i pomocí speciálního instalačního souboru z windows která již na počítači nainstalovaná jsou. Instalace je podobná, až na to že jolicloud rozdělí pevný disk na několik virtuálních oddílů a až po té začne s instalací. Po dokončení instalace se počítač restartuje a při každém startu před námi vyvstane pokročilý Grub ve kterém si jednoduše zvolíte jaký systém chcete spustit.

Jolicloud - instalace z windows

Přidávání aplikací

Oproti Ubuntu Netbook Remix má jolicloud přidané nové komunitní rozhraní ve kterém lze nalézt záložku instalace aplikací. V ní jsou aplikace které může uživatel nainstalovat do svého jolicloudu. Bohužel je jich tam jen několik stovek takže klasickému Synapticu se tato nová funkce nevyrovná. Nemluvě o tom že v synapticu je většina aplikací nacházejících se v záložce instalace aplikací.

Komunitní funkce

Před tím než začneme používat jolicloud naplno, musíme se registrovat. Svůj nově vytvořený účet je možno propojit s Facebookem či Twitterem od kud si můžeme například převzít avatar. Jolicloud funguje jako jedna veliká komunitní sít ve které se můžeme propojit s ostatními uživateli systému. Princip je podobný jako na twittru. Vy můžete následovat ostatní uživatele a oni můžou zase následovat vás.

Komunita

Kompatibilita

Jolicloud podporuje většinu netbooků dokonce i značky jako jsou HANNspree, Belinea… Celý list všech podporovaných netbook naleznete zde.


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.