VisitorVille.com
Titulní stránka » Hardware, Novinky

PsiXpda – Atomové PDAčko

13 Prosinec 2009 6 780 zobrazení Autor: Václav Uruba

Před několika týdny byl představen pozoruhodný přírůstek do rodiny mininotebooků, který je pojmenován PsiXpda. Jak je z názvu letmo patrné, jedná se o počítač velikosti PDA, stavící na dědictví výborných minilaptopů firmy Psion (ty již patří době minulé). Fakt, že se někdo rozhodl v duchu této značky pokračovat, vznáší veliká očekávání – výsledek by mohl být velmi zajímavý.

Kult jménem Psion

Minipočítače od Psionu byly onehdá etalonem spolehlivého společníka každého byznysmena. A nejen jejich. Revoluční koncept kapesního počítače otevírací konstrukce (podobné té notebookové; velikostí a hmotností toto zařízení bylo na půli cesty mezi PDA a notebookem) skutečně zaznamenal nevídané úspěchy. Ovšem po raketovém růstu popularity v první polovině devadesátých let nastal pozvolný, leč vytrvalý a neodvratný pád. Vznikla tím na trhu mezera, která byla částečně zacelena komunikátory s QWERTY klávesnicí (ty však mnohdy disponují mnohem menším displejem). Přímo navázat na tradici Psionů se snaží právě PsiXpda.

psixpda_white

Vzhled

Zařízení vypadá velice pozoruhodně, připomíná přerostlé PDA s výsuvnou klávesnicí. Strohý styl je určitě veliké plus, v zavřeném stavu se jedná o téměř dokonalou černou (nebo bílou, v závislosti na barevné variantě) placku, narušenou několika málo netradičně vyhlížejícími tlačítky, fotoaparátem a stavovými diodami. Tyto prvky však do celkového vzezření zapadají tak dokonale, že i přísně konzervativní oko manažerovo bude mile potěšeno. V otevřeném stavu se odhalí podsvícená klávesnice přesně ladící ke zbytku minipočítače.

Hardware

Hardwarovou specifikací se o PDA rozhodně nejedná. Vnitřnosti tvoří procesor Intel Atom Z510 1,1 GHz, jemuž sekunduje 1 GB RAM, což naznačuje předurčení pro operační systém Windows XP. V budoucnu se očekává také možnost instalace Google Android.

Velikostí a hmotností sice na běžné PDA nedosahuje, ale v oblasti netbooků by to byl se svými 430 gramy jasný král. Dotykový displej je samozřejmostí. Jisté nejasnosti jsou však v oblasti výdrže na baterie, kde se zatím počítá s hodnotou okolo 4 hodin nepřetržitého provozu. To je na přístroj tak malých rozměrů slušné číslo, ale na cejch všudypřítomného pomocníka to stačit nemůže. Uvidíme, kam se číslo pohne u finální verze.

5″ dotykový displej nabídne velkorysé rozlišení 800 x 480.

Konektivita je na výborné úrovni, nalezneme zde Wi-Fi 802.11b/g, 3G modul i Bluetooth 2.0. Pro připojení externích zařízení poslouží porty USB 2.0 Type A a USB 2.0 Type A-mini.

Data si uložíme na 16 GB SSD.

Dočkáme se?

Ačkoli datum uvedení této hračky do prodeje ještě nebylo oznámeno, na oficiálním webu byl nedávno odstartován příjem předobjednávek. Je tedy jasné, že pod stromečkem se letos s PsiXpda nesetkáte. Snad již příští rok.


Pridat.eu
Nelíbilo seLíbilo se (+3 rating, 3 votes)
Loading ... Loading ...

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.