VisitorVille.com
Titulní stránka » Doporučujeme, Hardware, Nepřehlédněte

NorhTec The Gecko Edubook – netbook na AA baterie

31 Prosinec 2009 Autor: Václav Uruba

Nový netbook od  firmy NorhTec je skutečně vítaným osvěžením na poli malých počítačů. Přináší do tohoto segmentu nové a neotřelé nápady, o kterých se vám možná ani nesnilo. Netbook The Gecko Edubook v základu disponuje dosud běžně nevídaným úsporným procesorem XCore86 na frekvenci 1 GHz , který umožňuje provoz Windows XP. Samotný procesor neodebírá více než 2 W, z čehož můžeme vytušit i velmi nízkou spotřebu celého zařízení. S odhadem celkové spotřeby však bude trochu kříž. Proč? Celý netbook je totiž plně konfigurovatelný a téměř všechny komponenty v něm jdou vyměnit. To se týká i samotného procesoru, který je rovněž koncipován jako vyměnitelný modul. Zde konečně dostává pravý význam úsloví „udělej si sám„, neboť netbook si můžete skutečně poskládat díl po dílu sami a přizpůsobit jej tak k obrazu svému.

Hoď si tam co chceš

Možnosti vlastních úprav jsou až neuvěřitelné. Ani pevný disk není v netbooku osazen, ač je zde pro něj připraveno místo.  Zákazník si tam může nainstalovat disk, jaký chce. Paměť lze rovněž rozšířit SD kartami, máme zde k dispozici dva sloty – interní pro zvýšení množství diskové paměti (toto řešení může posloužit jako levná náhráda za SSD disk) a externí pro běžnou práci s paměťovými kartami např. z fotoaparátu. Standardní konfigurace netbooku zahrnuje rovnou 8 GB SD kartu.

Nalezneme zde dokonce i interní USB přípojku, která běžně v noteboocích slouží pro připojení integrovaného 3G modulu, či dalších interních zařízení. Zde však není žádným zařízením osazena již od výroby a je plně k dispozici. Můžeme si tak zapojit libovolný 3G modul, čistě dle našich preferencí.

Modulárnost se týká také možností napájení netbooku. Použít lze jak některý z nabízených akumulátorů, tak běžně dostupné AA baterie. Těch je potřeba osadit 8 kusů a výdrž se v takovém případě pohybuje okolo 4 hodin. Samozřejmě není problém použít nabíjecí AA baterie, při návrhu se s tím počítalo. To je vskutku zajímavé a zřejmě levnější řešení, než drahé proprietární akumulátory používané u běžných přenosných počítačů. Také si představte tu svobodu. Jste někde ve vlaku, bez přípojky elektrické energie, a najednou se vám během vyřizování důležité zprávy od šéfa z ničeho nic vybije akumulátor. To vás ale ani trochu nerozhodí, protože z kapsy jednoduše vytáhnete osm tužkovek, vložíte je do netbooku a pracujete dál jako by se nechumelilo. Úžasná představa.

Napájení tužkovkami

Softwarová svoboda

Široké možnosti přizpůsobitelnosti přetrvávají i v oblasti softwaru. Jako operační systém je předinstalován WattOS, což je nenáročná linuxová distribuce postavená na Ubuntu 9.04. Výrobce se dušuje, že na tomto přístroji bez problémů spustíte i mnoho dalších linuxových distribucí, mezi odzkoušené patří např. Ubuntu Netbook Remix 9.10, Debian 5, Puppy Linux 4.12 a mnoho dalších. Zaručený je také bezproblémový běh oblíbených Windows XP. Ty si však musíte pořídit zvlášť, netbook s nimi dodáván není.

Věčný sluha za pár kaček

Narozdíl od některých ostatních levných minipočítačů, The Gecko Edubook je již od začátku navržen tak, aby sloužil dobře a dlouho. Jelikož je však jeho prodejní cena nastavena pozoruhodně nízko – na pouhých $199 (cca. 3600 Kč), vzbuzuje určité obavy ohledně kvality materiálů a dlouhodobé fyzické odolnosti. Uvidíme, jestli budou mít tato slova výrobce váhu i za několik let. Netbook je již v prodeji, můžete si jej objednat z oficiálních stránek výrobce.


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.