VisitorVille.com
Titulní stránka » Hardware, Nepřehlédněte, Novinky

Netbook jako herní mašina? Alienware M11x!

9 Leden 2010 Autor: Václav Uruba

Když se řekne slovo netbook, určitě se vám vybaví nepříliš výkonný miniaturní počítač, jehož jedinými výhodami jsou příjemně malá velikost a dlouhá výdrž akumulátoru. Výkon je oproti velkým notebookům velmi nízký, dostačuje jen na kancelářskou práci a brouzdání po internetu. A že si chcete na netbooku zahrát nějakou hru? Tak to jen nějakou mnoho let starou a nenáročnou, jinak můžete očekávat jen nehratelnou škubanici (pokud se vám ovšem hru podaří vůbec spustit).

Trpaslík s výkonem obra …

Toto zažité krédo si dala za úkol změnit dceřiná firma Dellu, Alienware. Ta je proslavená výrobou těch nejvýkonnějších herních PC sestav a notebooků, kterým je slovo „kompromis“ naprosto cizí. Na právě probíhajícím veletrhu CES 2010 v Las Vegas firma Alienware představila zbrusu nový netbook Alienware M11x s 11,6″ displejem a naprosto ohromujícím výkonem. Dle slov mateřského Dellu se bude jednat o nejvýkonnější jedenáctipalcový laptop na světě. Není vůbec divu, netbook bude obsahovat kromě procesoru Core 2 Duo také velmi výkonné dedikované grafické jádro NVidia 335M s 1 GB vlastní paměti. To je v kategorii velmi malých počítačů dosud nevídaný jev, jelikož tento grafický čip je určen primárně do notebooků střední velikosti o úhlopříčce displeje minimálně 15″. Vysoké ambice potvrzuje výrobce i předpokládanými hodnotami výsledku benchmarku 3DMark 2006, které by se měly pohybovat okolo 6 000 – 7 000 bodů. Tedy 4x – 5x více, než jakých dosahují současné netbooky s čipsetem NVidia ION. A to je opravdu síla.

…a přesto dlouhou výdrží

Kromě zmíněného grafického čipu o famózním výkonu bude netbook skýtat ještě integrované jádro od Intelu. Na to si uživatel bude moci kdykoli přepnout (bez nutnosti odhlášení nebo restartu) a udržet tak netbook v provozu na akumulátor až 6,5 hodiny. Herních orgií se zapnutou kartou od NVidie si pak bude moci užívat až 2 hodiny. Již tolik ale nepotěší fakt, že užitý akumulátor s 8-mi články je integrovaný a nedá se uživatelsky vyměnit.

Peněženku (tolik) neprovětrá …

Předpokládaná cena tohoto dravce je překvapivě nízká, neměla by prý přesáhnout $1 000 (cca. 18 000 Kč). To je nad očekávání přijatelná hodnota, zvláště  pokud vezmeme v potaz, že se jedná o exkluzivní zboží s nadupanými komponentami pod kapotou. Prodej se plánuje zpočátku pouze v USA a Kanadě, časem se M11x možná objeví díky prodejní síti Dellu i v Evropě. Pokud si na něj tedy brousíte zuby již teď a budete jej chtít mít co nejdříve doma, budete si jej muset nechat dopravit ze zámoří. Netbook se začne prodávat někdy na jaře 2010.

Pokud chcete zůstat v obraze o datu vypuštění na trh, na oficiální stránce máte možnost přihlásit se k e-mailovému upozornění.

… ale oči hráče nešetří

Otázkou zůstává, zda-li se vyplatí kupovat netbook s miniaturním displejem za účelem hraní her. Zobrazovací jednotka má sice poměrně dostatečné rozlišení 1366×768, avšak úhlopříčka 11,6″ rozhodně neslibuje pohodlí a ergonomii během dlouhých herních maratonů. Trochu to ovšem zachraňuje štědrá nabídka portů pro připojení externího monitoru, která zahrnuje HDMI, DisplayPort i analogový D-SUB. K netbooku proto připojíte snad jakýkoli monitor, který máte zrovna k dispozici.

Uspěje?

Alienware M11X bude rozhodně zajímavým kouskem a významným oživením na trhu netbooků. Sice to není běžný zástupce tohoto segmentu s typickými „Atomovými“ vnitřnostmi, ale právě díky tomu slibuje obrovský výkon při zachování malých rozměrů a velmi příznivé výdrže na akumulátor. Je však velikou otázkou, jestli zaujme i někoho jiného než notorické „pařany“, kteří potřebují mít svou oblíbenou střílečku stále s sebou. Na druhou stranu, zajímavý a extravagantní design s tradiční „Alienwareáckou“ podsvícenou klávesnicí učiní z tohoto stroje netradiční stylovku pro každého, kdo chce třeba jen se svým počítačem vyniknout z jednotvárného davu konvenčních notebooků (či netbooků).

Tak či tak, své příznivce si určitě najde. Zaujme i vás?

Alienware M11x N10.M11x.0001 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.