VisitorVille.com
Titulní stránka » Software

Netbook jako čtečka knih

21 Únor 2010 17 091 zobrazení Autor: Petr Kohout

Přiznám se, že jsem kouzlu netbooku úplně propadl. Od Vánoc jsem v podstatě ani nezapl stolní PC. Snad jen, abych přetahal pár souborů. Neustále hledám cesty jak netbook dál „vylepšit“. Jako student jsem teď ve zkouškovém narazil na problém se skripty. Normálně si vždycky výpisky před zkouškou vytisknu, jenže teď jsem to nestihl a měl jsem výpisky jen v netbooku, což je sice lepší než nic, ale mně se z PC prostě špatně učí. Vadí mi formát, to, jak musím u PC sedět, nebo netbook držet. Proč tedy nezkusit pár triků, abych ze svého netbooku udělal čtečku knih?

iRotate

Nastavení programu iRotate - v liště pak vidíte rychlá nastavení pro každý připojený monitor.

V prvé řadě tedy musíme otočit obrazovku. Vlastně – ne obrazovku, ale jen obraz na ní. Máme možnost udělat to přímo v operačním systému. To není problém. Ale kdo by chtěl pořád otevírat nastavení. iRotate vám umožňuje nastavit pro každý připojený monitor jinou rotaci – sice nevím, k čemu by vám to mohlo být, ale umí to. V systémové liště se po spuštění programu objeví malá ikonka znázorňující natočený monitor a když na ní kliknete, nabídne vám možnosti rotace. Rozhodně příjemnější úprava, než přes systémové nastavení.

Obraz jsme tedy zdárně otočili tak, jak se nám hodí (předpokládám, že jste použili otočení o 90°, respektive o 270°). Netbook nyní vypadá opravdu jako kniha, když si otevřeme jakýkoli text třeba ve wordu, je radost ho číst, netbook se i skvěle drží – já mám vystouplou 6 článkovou baterii. Jediný problém, na který můžete narazit je touchpad.

Pozn.: Ve Win 7 můžete otáčet obrazovku pomocí klávesových zkratek Ctrl + Win + šipky (horní hrana obrazu bude tam, kam ukazuje zmáčknutá šipka).

Sakasa

Co je s touchpadem? V podstatě nic, ale při otočení obrazu se neotáčí osy touchpadu. Takže pokud jste otočili obraz o 270°, tak když chcete jet myší na obrazovce nahoru, musíte v podstatě jet prstem po touchpadu doprava (na natočeném netbooku). Zní to mnohem jednodušeji, než jak je to ve skutečnosti. Ano, když čtete, tak touchpad tolik nevyužijete atp. Ale každopádně je to otrava. Stáhneme a nainstalujeme tedy Sakasu.

Sakasa je program, který se stejně jako iRotate zabývá rotací, ale v tomto případě rotací touchpadu. Program je malinký a v paměti téměř nic nezabere. Stejně jako předchozí program, i tento vám po spuštění usídlí v systémové liště ikonku. Když na ní kliknete, nabídne vám, jak „natočit“ touchpad. Pokud tedy zvládnete natočit touchpad stejně jako obraz, máte vyhráno. Když chcete jet po obrazovce nahoru, jedete nahoru i po touchpadu (s už otočeným netbookem).

V podstatě již tedy máte plnohodnotnou a velmi užitečnou čtečku. Můžete v klidu číst dokumenty a navíc nejste omezování touchpadem. Ale pořád tomu něco chybí… Už vím! Musíte spouštět dva programy, musíte každý nastavit. Není to tak hrozné. Ale je to nuda a proč to dělat, když to někdo může dělat za vás?

eeeRotate

Praktický příklad otočení obrazovky. Obrázek byl převzat ze stránky: http://www.raymond.cc/blog/.

Aby si někdo nemyslel, že jsem nejdřív sehnal program a pak si ho rozpitval. Opravdu jsem nejdřív našel iRotate a pak Sakasu a teprve o den později eeeRotate. Co tento program umí, co dělá a jak to dělá? V podstatě umí to samé, co oba programy předešlé. Ony to totiž tyto programy jsou. Jen hezky zabalené v jednom balíku. Stačí spustit eeeRotate a pak použít předem definovanou klávesovou zkratku pro otočení obrazovky. Tato zkratka se nedá změnit – pro otočení obrazovky tedy stiskněte Ctrl+Alt+Šipku doprava a obraz i orientace touchpadu se otočí o 270°. Pokud chcete obnovit původní nastavení, stiskněte Ctrl+Alt+Šipku dolů. Jedinou zásadní nevýhodou programu je, že nemůžete nastavit, jestli obraz a orientaci naklopit doleva, nebo doprava (změna o 90°, resp. o 270°). Troufám si tvrdit, že možná – pokud se vyznáte v programování, nebude změna v chování programu složitá, stejně jako změna nastavených klávesových zkratek. Ale zapomeňte na jednoduché úpravy pomocí menu.

Každopádně mi tato utilitka natolik vyhovuje, že jsem se rozhodl samostatně naistalovené předchozí utility smazat a používám jen eeeRotate, přestože mi natočení o 90° vyhovovalo víc. Zážitek ze čtení textu je mnohem větší a čtení je mnohem příjemnější. Pokud tedy občas potřebujete na počítači skutečně číst, jednoznačně doporučuji tento prográmek!

Ke stažení

iRotate: http://www.entechtaiwan.com/util/irotate.shtm

Sakasa: http://hp.vector.co.jp/authors/VA026826/

eeeRotate: http://vk.edward.li.googlepages.com/eeerotate

Jak často používáte netbook jako čtečku? Používáte systémovou rotaci displeje? Nebo používáte jiný program pro otáčení displeje a touchpadu? Napište do diskuze!


Pridat.eu
Nelíbilo seLíbilo se (+4 rating, 4 votes)
Loading ... Loading ...

View Comments »

 • PeN.kt píše:

  Tak přesně o tomto už dlouho přemýšlím. Ale na IBM T40p na WXP. Tak snad to bude fungovat i tam. Díky PeN

 • lupodav píše:

  Já používám na přetáčení monitoru program Magicrotation. Výhodou je to, že můžeš otáčet na libovolnou stranu kolem dokola. Ale to mám na normálním pc. neřeší to touchpad. :-)

 • Ramon píše:

  den xriazete na ta paersete mazi me ta windows giati to grub (to programa pou anoigei stin ekinisi gia na epile3eis to leitoyrgiko systhma pou thes) einai ligo eknebristiko giati an to egkatasthseis einai diskolo na to bgaleis. gi ayto kalhtera na to egkatasthsetai se enan eikoniko ypologisth.

 • Arifin píše:

  Go With the iPad. I am an Apple freak, but I am saying this in an uibansed way. GO for it. I bought a 13 inch MacBook Pro, 6 iPods and so much and they are running well. I recommend the iPad because you could just buy the applications or get them for free, while on your Netbook you would have to buy the applications for more. The iPad is like an iPod Touch on Steroids, but its improved. iWork Apps and more!! GO GO GO for the iPad . Immerse yourself with Macintosh and Apple technology!!!ME, ME and ME@@@!!

 • Quinton píše:

  I’d go with Android. Windows CE is getting prtety long in the tooth. Plus, the imminent release of Windows 8 could possibly mean the death of Windows CE (and support for it). Android is much more dynamic at this point.And installing Ubuntu should be prtety easy. Once you decide exactly which make and model you want, try going to the Ubuntu forums and checking to see if there are any known problems with that particular configuration just to be safe.

 • http://collegevault.net/certificationformedicalbilling.html píše:

  Whoa, things just got a whole lot easier.

 • http://guidelineautoinsurance.com/homeowners-insurance-in-massachusetts.html píše:

  My hat is off to your astute command over this topic-bravo!

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.

blog comments powered by Disqus