VisitorVille.com
Titulní stránka » Modifikace, Operační systémy

Mise: Rychlejší Windows, část 1.

6 Únor 2010 Autor: Petr Kohout

Po instalaci Windows 7 jsem byl překvapený jejich chodem a svižností na titěrném netbooku, ale přesto byl pocit z nich na hony vzdálen pocitu z mých prastarých XP na desktopu. Jelikož ale počítač, respektive systém, rád neustále optimalizuji, pustil jsem se do několika úprav, které mi měly zajistit naprosto hladký chod systému a zbavit mě těch otravných okamžiků, kdy se před vámi na obrazovce neustále točí kolečko, které sice naznačuje, že se něco děje, ale než se to něco stane, stihnete si uvařit kafe. Předem podotýkám, že všechny níže uvedené úpravy jsou naprosto standardní, žádné hacky, ani jiné pokusy, které by mohly vést k znehodnocení systému.

Vzhled je základ

Mnoho uživatelů (včetně mě) si potrpí na bezvadný vzhled Windows, hodiny hledáme na internetu vhodné pozadí, ladíme barvy systému a kocháme se nově přidanými vizuálními prvky, oproti starším verzím. Každopádně je jasné, že čím lepší efekty, tím větší zátěž netbooku. Takže si musíme vybrat, spousta skvělých efektů, které jsou v podstatě k ničemu, a pomalý počítač, nebo svižný netbook bez zbytečných okras.

Pustíme se tedy do úpravy Vizuálních efektů. Kde je najdeme?

Klikněte na ikonu Počítač pravým tlačítkem, vyberte Vlastnosti, Upřesnit nastavení systému, záložka Upřesnit, Výkon Nastavení…, záložka Vizuální efekty.

Úprava možností výkonu Windows

A jsme tu. Zde si můžete vybrat, jestli chcete optimalizovat pro vzhled, pro výkon, nebo nechat počítač, aby si sám vybral optimální nastavení, které vezme v potaz váš hardware. Já doporučuji zvolit „Vlastní:„ a zde odškrtnout vše, vyjma:

  • Použít vizuální styly na okna a tlačítka (pokud odškrtnete, systém získá šedivohranatý vzhled Win 95/98)
  • Povolit kompozici plochy (mělo by umožňovat používat zarovnání ikon atp.)
  • Vyhladit hrany obrazovkových písmen)

Nic víc nepotřebujete a oproti standardnímu nastavení je odezva systému o poznání kratší. Navíc systém vypadá pořád dobře, protože jak často se koukáte jak vyjíždí nabídka? Zbytečnost, pryč s tím!

Výkon procesoru a virtuální paměť

Vzhled je nastavený, Windows se nám líbí a přesto jsou znatelně rychlejší. Co podniknout dál? Když už máme otevřeno nastavení možnosti výkonu, zkontrolujeme si na záložce Upřesnit, jakým způsobem pracuje systém s výkonem procesoru. Správné nastavení je Optimalizovat pro Programy„. Pokud tedy nejste masochisti. Je nám přeci jedno, co se plácá na pozadí a jak dlouho se to tam ještě plácat bude. Nás zajímá okamžitý výkon aplikace na popředí, odezva na kliknutí, a proto budeme směřovat výkon procesoru do programů a ne do aplikací na pozadí.

Virtuální paměť může značně zpříjemnit používání systému – tedy pokud je správně nastavena. Za prvé, virtuální paměť má smysl jen na disku, na kterém běží (je nainstalován) systém. Takže u ostatních disků (máte-li je) můžete stránkovací soubor s klidem zakázat. Naopak, na disku, na kterém systém běží je lepší neponechat výběr velikosti stránkovacího souboru na systému, ale nastavit hodnotu ručně (Vlastní velikost). Doporučená velikost virtuální paměti je alespoň dvojnásobek velikosti RAM. Vzhledem k velikosti dnešních disků, není potřeba nijak šetřit a klidně nastavte i víc. Počáteční i Nejvyšší velikost nastavte stejnou. Pokud vás zajímá, proč nenecháváme na systému, aby si volil optimální velikost a proč nastavujeme horní i dolní hodnotu stejně, odpověď je prostá – každá změna nějakou chvilku trvá a pokud systém musí neustále měnit velikosti virtuální paměti, ztrácí tím zbytečně čas…

ReadyBoost

Novinka zavedená Windows Vista doznala ve Windows 7 (nově tu však je revoluční Windows 8, který vám nabídne spoustu nových možností) podstatných změn a nyní se již dá hovořit o jejím pozitivním dopadu na výkon systému. Čím slabší počítač, tím víc dokáže ReadyBoost (RB) ovlivnit (pozitivně) jeho chod. V zásadě spočívá tato technologie v tom, že promění některé typy záznamových médií na okamžitou externí RAM. Pokud je tedy vaše RAM zahlcená, může si část dat „odložit“ na externí zařízení, pro které je zapnut ReadyBoost. Ideální pro využití RB jsou USB flash paměti a paměťové karty o velikosti cca 2x větší, než je vaše RAM. Je důležité říci, že ne všechny paměti tuto technologii podporují, ale s dnes koupenými kousky by již problém být neměl. V případě, že si chcete skočit do obchodu pro externí paměť, kterou chcete využít pro RB, berte tu nejrychlejší, na jakou narazíte. To je totiž hlavní výhoda flash pamětí oproti pevným diskům – vysoká přístupová rychlost.

Možnosti nastavení funkce ReadyBoost

Jak na to?

Vložte médium do slotu (v případě paměťové karty – která se mi jeví jako vhodnější), nebo zasuňte flashku do USB. Windows by vám sám měl nabídnout klasickou tabulku s možnostmi (otevřít, přehrát…). Jedna z nich je i Zrychlit počítač pomocí technologie ReadyBoost. V případě, že máte funkci automatických nabídek vypnutou (jako já), stačí najet v průzkumníkovi na paměťové zařízení, stisknout pravé tlačítko myši, Vlastnosti, záložka ReadyBoost. Zde si vyberete, jestli chcete pro RB využít jen část zařízení (Používat toto zařízení) a pak nastavíte velikost, kterou pro RB vyhradíte, nebo zda chcete zařízení použít pro RB celé – pak zatrhněte Vyhradit toto zařízení pro RB.

Může se stát, že si koupíte nejnovější rychlou kartu a systém se stejně bude tvářit, že karta je pro RB nevhodná a nepovolí vám funkci zapnout. Může to být tím, že karta, nebo paměť je špatně naformátovaná. Klikněte tedy v průzkumníkovi pravým tlačítkem myši na paměťové médium, zvolte Formátovat… a systém souborů vyberte exFAT. Pak zkuste funkci RB zapnout znovu a už by vše mělo jít.

Příště se podíváme na  další způsoby, jak ještě více zrychlit Windows na vašem netbooku. A jestli jste vyzkoušeli mnou popsané „úpravy“, napište do diskuze, jestli je změna v rychlosti pozorovatelná, nebo napište, co děláte vy, abyste vylepšili chod vašich Windows.


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.