VisitorVille.com
Titulní stránka » Hardware, Nepřehlédněte, Novinky

Kno – dvojitý tablet pro studenty

3 Červen 2010 Autor: Václav Uruba

V poslední době se s tablety doslova roztrhl pytel. Dnešní trh je již velmi bohatý na tato zařízení s dotykovým displejem, které dokážou zasuplovat počítač při prohlížení filmů, poslouchání hudby nebo surfování po internetu např. v posteli nebo v pohodlí křesla. Firma Kno, inc. chytila potenciál ukrytý v těchto přístrojích za pačesy a přichází s prvním tabletem na světě, který je určen pro akademickou sféru.

Dva displeje = pohodlí zajištěno

Největší devizou stejnojmenného tabletu od firmy Kno jsou bezesporu dva obrovské dotykové displeje. Oba mají shodnou úhlopříčku 14″ , jsou vybaveny kapacitní dotykovou technologií a uzpůsobeny pro snadné ovládání prsty i stylusem. Celé zařízení svou konstrukcí připomíná klasickou knihu. Kno se tak hodí i jako čtečka elektronických knih.

Výhodné je, že z hlediska zobrazovaných informací jsou oba displeje nezávislé. Tato koncepce umožňuje např. procházet poznámky ze školy a zároveň mít na druhém displeji otevřený internetový prohlížeč. Rozlišení displejů je 2 x 1440×900, což znamená opravdu královskou zobrazovací plochu, ideální k prohlížení webových stránek a pro pohodlnou práci.

Zajímavostí je, že celý tablet bude moci být používán jako běžný notebook, kdy jeden z displejů bude sloužit jako standardní klávesnice, zatímco na druhém se bude zobrazovat samotný obraz v režimu „naležato“.

Vlastní softwarová platforma

Softwarovým základem tabletu Kno je upravený Linux, specificky uzpůsobený pro potřeby tohoto zařízení. Jeho součástí je tak spousta užitečných aplikací pro studenty (včetně programu pro výuku slovíček, mnoha encyklopedií ad.), stejně jako základní nástroje – textový editor (kompatibilní s formáty MS Office), internetový prohlížeč atp.

Uživatelské rozhraní je velmi přehledné a graficky vyvedené, což je veliké plus. Ovládání prstem nebo stylusem bude radost.

Jistá je i podpora multitaskingu, který v kombinaci s dvěma displeji umožní opravdu užitečné paralelní používání více aplikací. S Kno nebude problémem např. psát si poznámky a u toho zároveň na internetu hledat informace či obrázky k probírané látce. Významným tahákem je rovněž textový editor, který umožňuje sdílet text s ostatními uživateli v reálném čase. Akademická orientace je v nabídce aplikací znát a to umožní pozdější reálné nasazení ve školách a vzdělávacích zařízeních.

Jak je ze zmíněných faktů zjevné, tento tablet se bude snažit vše, co je dnešní školák každý den nucen tahat ve své školní tašce na zádech, smrštit do jednoho kompaktního balení.  Všechny sešity a učebnice, které tvořily dohromady několikakilogramovou bagáž, mohou být nahrazeny tímto tabletem, jenž do své paměti pojme tisíce a tisíce takových učebnic a sešitů. Bude zajímavé sledovat, jestli se tento koncept ve školách reálně uchytí.

Hardware, aneb ARM to jistí

Hardwarové zázemí tabletu Knol tvoří moderní platforma NVidia Tegra 2 s procesorem Cortex A9 postaveným na architektuře ARM. K ukládání dat poslouží rychlé a úsporné 16 GB SSD. Díky těmto hospodárným „vnitřnostem“ se bude výdrž baterie pohybovat okolo 6-8 hodin na jedno nabití.

Na podzim je tady

Dostupnost  první verze tabletu Kno byla oznámena na podzim 2010. Tato várka bude dle slov výrobce „testovací“, prostřednictvím nasazení mezi studenty do skutečného provozu by měly být odhaleny a napraveny všechny nedostatky. Finální verze bude prý k dispozici na „pozdní podzim 2010″. Odhadovaná cena zařízení je pod $1,000 (pod 20 000 Kč).

Uchytí se?

Dnešní mládež již vyrůstá obklopena digitálním světem, který se Kno snaží spojit se vzděláním,“ tvrdí Osman Rashid, šéf společnosti Kno, inc. Okázalé tvrzení výrobce o „vybudování nového ekosystému, ze kterého budou těžit studenti a celý vzdělávací systém“ by nemuselo být pouhou řečí do větru. Pokud vás projekt Kno zajímá více, doporučujeme navštívit oficiální web a sledovat oficiální Twitter kanál.


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.