VisitorVille.com
Titulní stránka » Operační systémy, Software, Všeobecně

Instalace Win 7 do netbooku

23 Únor 2010 Autor: Petr Kohout

O Win 7 se hodně mluví, většina uživatelů je považuje za ohromný skok Microsoftu (směrem k uživatelům) a celkově jsou Win 7 považovány za dosud nejlepší OS (od Microsoftu). Stejně tak se objevuje řada spekulací, nakolik je tento OS vhodný pro netbooky. Máte tedy zůstat věrní starým „XPéčkám“, nebo sáhnout po nových „sedmičkách“?

Zbavte se starostí

Windows 7 se vám budou líbit...

V krátkosti vám řeknu, že rozhodnutí nainstalovat Win 7 do netbooku je výborné! Praktické zkušenosti (nejen moje) ukazují, že netbooky nový OS zvládají skvěle. Ano, je možné, že uživatel, který měl skvěle odladěné XP pro rychlost, bude mírně zklamán, protože Win 7 mohou být po stejném odladění lehce pomalejší. Na druhou stranu tuto ztrátu dohánějí intuitivním uživatelským rozhraním, které nabízí spoustu možností jak ho upravit bez nutnosti instalovat různá rozšíření třetích stran (která v konečném výsledku PC zpomalovala).

A pokud se budete držet rad v našem článku o zrychlení Windows (http://www.netbookportal.cz/mise-rychlejsi-windows-cast-1/), garantuji vám spokojenost!

Způsobů, jak nainstalovat OS do netbooku bez mechaniky je několik. Od připojení externí mechaniky, až po různé „polohackerské“ metody. Já s úspěchem vyzkoušel jednu, která je jednoduchá, zvládnete ji ve 4 krocích a navíc ji podporuje přímo Microsoft, takže podle mého není co řešit. Jediné co potřebujete je instalační DVD (nebo jeho obraz) s OS, malý prográmek od Microsoftu a alespoň 4GB flash paměť (USB).

Windows 7 USB/DVD Download Tool

První krok při "vypalování" ISO na flash paměť - výběr umístění ISO na vašem disku

Ve většině případů se stejně bez asistence DVD mechanikou obdařeného PC neobejdete. Jediná situace, kdy opravdu nebude potřebovat mechaniku nastane v okamžiku, kdy si OS zakoupíte prostřednictvím e-shopu Microsoftu a stáhnete si pouze ISO (obraz disku). Pokud však máte OS na DVD vytvořte si jeho ISO obraz pomocí některého vypalovacího programu (Nero, Ashampoo Burning Studio, PowerISO, CDBurnerXP …).

Dále si stáhněte Windows 7 USB/DVD Download Tool z Microsoft Store (http://store.microsoft.com/Help/ISO-Tool?err=t2#at2). Jedná se o freeware. Následně ho nainstalujte – je úplně jedno, jestli na PC s mechanikou, kde jste si vytvořili obraz, nebo budete instalovat na netbook – pak ale budete muset přenést vytvořený obraz do netbooku.

V prvním kroku vyberete lokaci ISO souboru (obrazu disku). Ve druhém kroku vyberete, kam se má obraz tzv. vypálit – tedy vaši 4GB flash paměť. Třetím volitelným krokem je formátování flash paměti v případě, že není zcela čistá (naformátujte každpádně…). Čtvrtým krokem je pak samotné „vypálení“ obrazu na flash paměť.

Instalace Windows do netbooku

Instalační obrazovka Win7 - v US verzi

Po úspěšném dokončení vypalování nechte flash paměť zasunutou a restartujte PC a vstupte do BIOSu (jak vstoupit do BIOSu je většinou uvedeno na startovací obrazovce, případě klávesou DEL, F2, nebo Ctrl+Alt+Esc). Zde nastavte v bootovací sekvenci první bootovaní z flash paměti (někdy je i v biosu uveden přímo název paměti, jak ho můžete vidět v průzkumníkovi, nebo to bývá USB HDD). Uložte, ukončete a restartujte.

Po restartu (pokud jste správně nastavili bootovací sekvenci), se rozbliká dioda na flash paměti (má-li diodu…), chvíli uvidíte pouze černou obrazovku a pak naběhne instalační interface Windows 7. Zde už postupujte podle pokynů na obrazovce.

POZOR! v určitém okamžiku instalace se systém restartuje. V okamžiku, kdy se systém vypíná (černá obrazovka) vytáhněte flash paměť z počítače. Pokud to neuděláte, nic se neděje, ale počítač začne zase bootovat z flash paměti, opět se zobrazí úvodní instalační obrazovka Win 7 a budete muset provést instalaci od začátku.

Systém si stáhl veškerá data do PC už před restartem, takže po vytáhnutí flash paměti se nic neděje a instalace bude po restartu dál pokračovat tak, jak je potřeba.

Pár rad závěrem

Instalace nového OS se opravdu bát nemusíte. Pokud dodržíte výše uvedené rady, je instalace bezproblémová a bezpečná (jak ukazují zkušenosti). Nedoporučuji spouštět instalaci ze stávajícího OS (tedy spustit instalaci přes průzkumníka atp.). V takových případech bývají občas problémy s bootováním atp. – většinou jde o chybu uživatele, ale výše uvedený návod je jednodušší. Stejně tak nestačíte s obyčejným ISO nakopírovaným na flash paměť. Takovému ISO totiž chybí bootovací sektor a počítač z něj po restartu není schopen bootovat.

Máte k danému postupu otázky? Použili jste tento návod? Víte jak nainstalovat systém snazší cestou? Napište to do diskuze…


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.