VisitorVille.com
Titulní stránka » Doporučujeme, Návody, Software

Instalace Ubuntu z flashdisku

26 Duben 2010 Autor: Jan Uruba

Pokud potřebujete nainstalovat operační systém Ubuntu Linux a nemáte zrovna k dispozici externí DVD mechaniku, existuje další způsob, jak tuto proceduru uskutečnit. Pomůže vám obyčejná USB flash paměť nebo podobného externího paměťové médium. Vzhledem k pomalejší rychlosti čtení externí DVD mechaniky je celý proces instalace za použití flashdisku oproti mechanice urychlen. Nebudete také obtěžováni hlasitým vrčením mechaniky a jedinou nevýhodou, co se přípravy na instalaci týče, je nutnost mít k dispozici funkční počítač, ze kterého půjde bootovací zařízení vytvořit. Vše se provede jednoduše dle instrukcí programu UNetbootin.

Co budete potřebovat?

K instalaci Ubuntu je zapotřebí flashdisk (popř externí HDD, paměťová karta…) alespoň se 750 MB volného místa, ISO obraz systému, CD Ubuntu nebo připojení k internetu a počítač, na kterém lze spustit program UNetbootin a vytvořit bootovací jednotku. Na počítači může být přítomen jakýkoliv operační systém Windows, Linux i MacOS, program UNetbootin je univerzální.

Příprava flashdisku

  1. Stáhněte si program UNetbootin (Odkaz ke stažení)
  2. Připravte si instalační CD, ISO obraz nebo zkontrolujte, zda máte připojení k internetu
  3. Spuste program UNetbootin (Není nutná instalace)
  4. Vyberte mezi možnostmi Distribuce / Obraz disku - distribuce v případě, že chcete stáhnout vybranou linuxovou distribuci online; obraz disku v případě, že máte ISO obraz instalačního disku
  5. Vyberte si požadovanou distribuci systému nebo zadejte cestu k ISO obrazu
  6. Vyberte písmenko flashdisku v políčku zařízení
  7. Potvrďte stisknutím tlačítka OK

Po vykonání těchto jednoduchých kroků UNetbootin, již automaticky, vytvoří bootavací flashdisk. Poté se stačí přesunout k netbooku (popř. rebootovat) a pokračovat v instalačním procesu. Při startu BIOSu stiskněte klávesu pro vstup do tzv. „BOOT MENU„, což je většinou klávesa F11 (popř. jiná, příslušná klávesa by se měla zobrazit hned po zapnutí počítače, k nalezení je také v uživatelském manuálu k netbooku). V Boot Menu vyberte z několika možností vaši již předem připravenou flashpaměť. Po následném nabootování z flashdisku se držte pokynů instalace přidělených instalačním programem.

Obrázky: wiki.ubuntu.cz


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.