VisitorVille.com
Titulní stránka » Novinky, Zajímavosti

Google hlášky – letmý kontakt

11 Únor 2010 5 631 zobrazení Autor: Petr Kohout

! AKTUALIZOVÁNO !

V naprosté tichosti se mi v e-mailu vyloupla nová položka – hlášky. Jsem fanouškem všech internetových novinek, miluji nové možnosti komunikace (i když je třeba nakonec nevyužívám) a proto jsem nemohl pochopit, jak je možné, že mi něco takového uniklo.  Ale všechno se vysvětlilo – bylo to tím, že google Hlášky uvolnil v podstatě jen pár dnů po prvním oficiálním představení.

Co a komu hlásit?

Náhled samotné služby

Google na stránkách své služby prohlašuje, že Hlášky jsou v podstatě pokročilým nástrojem pro sdílení. Koneckonců, stavové správy jsme mohli nastavovat v gmailu již nyní pomocí gtalku. Na první pohled jsou Hlášky něco mezi Facebookem a Google Wave. Napíšete svůj status, přidáte video, obrázky…

Lidé, kteří mají také gmail a jste s nimi v kontaktu pak mají možnost vaše hlášky vidět, sdílet a komentovat. Zda hlášku uvidí je jen na vás – můžete ji totiž udělat veřejnou, nebo naopak jen vyberete, kdo ji může vidět. Na druhé straně – vy si vybíráte, čí hlášky chcete vidět. Takže se vám nestane, že by vás někdo „spamoval“ svými hláškami. Mimo hlášky vašich „kontaktů“ se zobrazují také některé další, o kterých Google na základě určitého vyhodnocení usoudí, že by vás mohly zajímat. Tuto službu jsem ale zatím nezkoumal a vlastně na ni ani nenarazil.

Správu kontaktů můžete názorně vidět na spodním obrázku. Vidíte kdo sleduje vás a koho sledujete vy. Dál si můžete vybírat tzv. spřízněné weby, což jsou stránky na kterých se zobrazují vaše hlášky. Zatím máte na výběr např. Twitter, Picassa, Flickr, YouTube. Je ale pravděpodobné, že webů přibude.

Krátké představení "Hlášek" přímo v gmailu a také přehled osob, které sami sledujete a které sledují vás.

Google Facebook / Google Twitter

Na internetu je již mnoho článků, které se zabývají přínosy, případně zbytečností celého konceptu. Předně si myslím, že je chyba srovnávat Hlášky s Facebookem, nebo Twitterem. Síle Facebooku je nyní v počtu uživatelů. Používám gmail asi dva a půl roku a doteď na něm mám jen málo přátel (ve srovnání s Facebookem – a mluvím o skutečných přátelích…).  S Twitterem je to podobné. Navíc nevím, kdo by chtěl neustále aktualizovat  svůj profil na x sítích. Naopak Hlášky mi přijdou jako skvělé prostředí pro rychlé sdílení maličkostí, které se vám nechce z jakýchkoli důvodů uploadovat např. na Picasu, nebo je chcete sdílet jen s relativně malou skupinou osob. Dovedu si snadno představit skupinu, která bude Hlášky používat jako kolaborační nástroj. Navíc jsou Hlášky v podstatě další funkcí gmailu, takže se nemusíte nikam registrovat, nikam nic vyplňovat a ani o sobě nic prozrazovat. Což by mohlo spoustu lidí potěšit. A pokud už navíc gmail mají, není důvod, proč čas od času nevyužít i Hlášky.

AKTUALIZACE: Právě objevenou novinkou je možnost číst si vlastní i cizí hlášky na samotných stránkách ve formátu: http://www.google.com/profiles/NICK#buzz – takže v mém případě: http://www.google.com/profiles/ipetrk#buzz. Můžete se i přihlásit ke čtení příspěvků atp. Velice povedené…

Používáte Hlášky? Myslíte, že se jedná o užitečný nástroj, komunikační prostředek? Nebo jde jen o další nepoužitelnou funkci? Napište svůj názor do diskuze!


Pridat.eu
Nelíbilo seLíbilo se (Zatím nehodnoceno)
Loading ... Loading ...

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.