VisitorVille.com
Titulní stránka » Doporučujeme, Software

F.lux: šetřete své oči

10 Únor 2010 Autor: Petr Kohout

U stolního počítače jsem si nikdy příliš neuvědomoval, jak může svícení monitoru být nepříjemné. Když totiž pracujete se stolním počítačem, většinou máte někde něco rozsvíceno. Navíc u něj musíte sedět, takže dřív či později vás zadek vyžene na procházku. Tohle se vám u netbooku stát nemusí. Vezmete ho do postele, všude pozhasínáte, protože už vlastně jdete spát a můžete se převalovat jak chcete. Najednou jsou 4 hodiny ráno a vy se divíte, jak to, že vás tak strašně bolí oči.

Software pro váš lepší život. Takové motto má F.lux (software to make your life better). Se svými zkušenostmi musím říct, že váš život se s použitím F.luxu zlepší, alespoň o kousek.

Co tedy F.lux umí?

Po té, co si program stáhnete  (http://www.stereopsis.com/flux/) a nainstalujete, určí vaši přibližnou polohu. Tu máte možnost upravit pomocí GPS souřadnic. Na jejich základě program zjistí kdy ve vašem místě vychází a zapadá slunce. Podle zjištěných informací pak program upravuje tzv. teplotu barev (v rozsahu 3400K – 6500K). V noci (po západu slunce) jsou tak barvy spíše do červena, jak říkají tvůrci – krémovité, takže obrazovka vás neoslňuje ostrými barvami. Naopak přes den se vrací teplota barev k vámi nastavené maximální hodnotě.

Možnosti nastavení

Mimo nastavení vaší pozice si můžete nastavit i maximální a minimální teplotu barev a také rychlost přechodů. Doporučuji přednastavenou hodinu. Druhá možnost 20s je příliš rychlá, takže si toho všimnete a pak máte pocit, že barvy jsou divné. Jak vidíte na obrázku, nepoužívám změnu barev v plném rozsahu, protože barvy jsou pak podle mého vkusu již příliš „nereálné“.

Shrnutí

Jeden  programů, který se zařadil na můj „musthave“ list. Program je neustále ve vývoji, s vývojáři můžete mluvit a navrhovat jim svoje zlepšení. Navíc je zatím zdarma. A opravdu funguje. Pracuji do noci docela často a vliv úpravy barev na moje oči je nesporný. Do budoucna se můžeme těšit (pravděpodobně) i na podporu webových kamer. V současnosti totiž program mění barvy jen na základě času. Nezohledňuje tedy, jestli jste se svým netbookem venku, nebo v místnosti se zataženými závěsy. To by se mohlo změnit tím, že program by jednou za čas zkontroloval světelné podmínky přes webkameru.

+

Malá velikost

Nenáročnost

Program je stále ve vývoji

Program je zdarma

-

Program příliš ovlivňuje barevné podání, je nevhodný při práci s grafikou

Program nezohledňuje světelné podmínky

Pokud máte k programu dotazy, používáte jiný podobný, nebo dokonce lepší, program, napište do diskuze…


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.