VisitorVille.com
Titulní stránka » Všeobecně

Co byste měli mít ujasněno před koupí netbooku

21 Říjen 2009 Autor: Jan Uruba

NTBNetbooky se poslední dobou stávají u uživatelů čím dál více oblíbenější. Jsou levné a ultrapřenosné. Při výběru ale nehleďte jen na cenu. Zaměřte se zejména na ostatní důležité faktory – úlopříčku displeje, velikost operační paměti a pevného disku, výdrž baterie, operační systém a dílenské zpracování. Pokud například chcete co nejdelší výdrž baterie, zvolte Asus EEE 901, který vydrží až 10 hodin provozu. Preferujete-li spíše menší velikost netbooku, sáhněte po 7-mi palcovém Asusu EEE 701. Pevný disk, OS a operační paměť mají až na výjimky všechny netbooky stejné. Dílenské zpracování budete muset posoudit sami, „ohmatáním“ netbooku v obchodě.

První věc, kterou je třeba důkladně promyslet, je úhlopříčka displeje netbooku. Většina netbooků disponuje 9-ti, 10-ti nebo 12-ti palcovým displejem. Mějte na paměti, že větší úhlopříčky mají téměř zpravidla také vyšší rozlišení. Nemusí to však platit vždy. Někdy mají 9-ti palcové netbooky (např. Aspire One A150) stejné rozlišení, jako 10-ti (např. MSI Wind), nebo 12-ti palcové displeje. Při výběru tedy koukejte i na faktickou hodnotu rozlišení displeje.

Další kritérium výběru je operační paměť a pevný disk. Většina netbooků má standartně osazen 1GB paměti RAM. Tato hodnota je na většinu úkonů dostačující, ale jsou i netbooky (MSI Wind), které jsou prodávány i se 2GB paměti RAM pod kapotou. Samozřejmě operační paměť lze u každého netbooku rozšířit (pokud je k dispozici volný paměťový slot, což opět nemusí být pravidlem, zejména u menších netbooků), ale jsou to zase peníze a komplikace navíc. Pokud vám tedy 1GB Operační paměti nestačí, je lepší připlatit si pár korun a koupit si netbook který je vyráběn standartně s 2GB RAM než paměť později dodávat.

Ohledně pevného disku máte na výběr z několika možností. Někteří výrobci montují do svých netbooků SSD disky nebo HDD. SSD disk je o něco rychlejší a spotřebovává méně energie než HDD, ale na druhou stranu má o mnoho menší kapacitu. Takže jestli budete nebook využívat i v práci nebo doma kupte si určitě HDD verzi. Pokud jen na cestách tak kvůli výdrži baterie, menšímu zahřívání a rychlosti zápisu zvolte SSD disk.

Výdrž baterie je u netbooků různá. Některé netbooky výdrží 8 hodin, některé jen 2 hodiny. Promyslete si, kde a jak dlouho budete netbook používat. 12-ti hodinové výdrže se dá docílit u většiny netbooků speciální vícečlánkovou baterií. Tato baterie je však těžší než celý netbook s baterií původní. Navíc se mnohdy jedná o neoficiální kousek hardwaru, takže musíte sáhnout po obchodech, které čerpají zboží od třetích výrobců.

Dále je potřeba zvolit ten pravý oprační systém. U většiny netbooků si můžete zvolit operační systém už u prodejce při koupi. Ujasněte si, co všechno budete na netbooku dělat, a podle toho zvolte ten správný systém. Měli byste se rozhodnout mezi Windows a Linuxem. Protože netbooky nemají CD/DVD mechaniku, je důležité vybírat si systém důkladně již na začátku. Pokud svůj názor po koupi přehodnotíte, je složité do netbooku nahrát operační systém bez externí mechaniky.

Dílenské zpracování hraje snad největší roli při výběru netbooku. A to kvůli tomu, že předešlé aspekty výběru jsou u většiny netbooků shodné, nebo alespoň hodně podobné. Většina netbooků má jen 3 USB porty, čtečku paměťových karet a výstup na VGA monitor. Zato s fyzickými vlastnostmi vnějšího šasi netbooků je to jinak. Některé mají velkou klávesnici, jiné zase malou. Některé jsou z umělé hmoty, jiné pro změnu z hliníku. Výběr na základě těchto vlastností je zcela individuální záležitostí.


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.