VisitorVille.com
Titulní stránka » Novinky, Technologie

Atomová platforma Intel Pine Trail se blíží

22 Prosinec 2009 Autor: Václav Uruba

Dlouho očekávaná druhá generace platformy Atom je skoro tu. Přinese nám zbrusu nový čipset Intel NM10 Express a tři procesory, jednojádrový N450 určený do přenosných zařízení a dvoujádrové D410 a D510 určené do stolních nettopů. Všechny tři procesory tikají na frekvenci 1,66 GHz. Včera pro tuto novinku oficiálně skončilo informační embargo, proto vám ji představíme o něco blíže.

Největší předností nové platformy je jednoznačně integrace severního můstku přímo do procesoru. Celé řešení se vejde do dvou čipů, namísto dosavadních tří. Procesní jednotka tak bude obsahovat i grafické jádro a paměťový řadič. Hlavní výhoda je nasnadě – výrazně nižší spotřeba. Celkové TDP je velmi nízké, u verze s procesorem N450 bude oscilovat kolem hodnoty 7 W. Oproti minulé generaci tím přináší snížení spotřeby až o 20%. Můžeme proto očekávat mnohem vyšší výdrž akumulátoru netbooků (to už ostatně potvrdili kolegové z Engadget.com ve svém exkluzivním testu ASUS Eee PC 1005PE). Samozřejmostí je 45nm výrobní proces.

O grafiku se bude starat integrované jádro Intel GMA 3150. To běží na frekvenci 400 MHz a podporuje nejvýše DirectX 9. O žádného hráče se tedy rozhodně nejedná a ani akcelraci HD videa nepodporuje. Plynulé přehrávání videa o vysokém rozlišení je tak odkázáno na řešení třetích stran, např. Broadcom BCM70015 Crystal HD.

Ani celkový výkon se ve srovnání s předchozí generaci téměř nezmění.

První oznámené přístroje osazené novou generací platformy Atom budou dle vyjádření Intelu v prodeji od 4. ledna 2010. Nepochybujeme také o jejich přítomnosti na mezinárodním veletrhu CES 2010, kde se Intel zajisté řádně pochlubí.


Pridat.eu

Komentáře k článku

Můžete napsat komentář, nebo "trackbackovat" z vlastní stránky. Můžete se také přihlásit k odběru RSS zdroje komentářů k tomuto článku.